Nazwa regionu:
Liczba ludności:
139 tyś.Powierzchnia obszaru:
278 km²WordPress to dziś jeden z czołowych systemów CMS, używanych do budowy i obsługi stron internetowych. Nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością, posiada bowiem duże możliwości techniczne, rozmaite funkcjonalności i dużą społeczność, która wraz z twórcami rozwija oprogramowanie. Co należy wiedzieć o tym systemie zarządzania treścią?
Każdy, kto interesuje się historią tego oprogramowania lub w przeszłości miał już z nim do czynienia, wie, że nie zawsze służył on do budowy stron. Zanim WordPress stał się narzędziem do budowy witryn internetowych, był głównie platformą dla blogerów, którzy za jego pomocą publikowali swoje blogi w Internecie. Pierwszy WordPress ujrzał światło dzienne w 2003 roku, dzięki grupie deweloperów z firmy Automattic. Od lat system ten ewoluuje i w niczym nie przypomina już dawnej platformy blogowej. Aktualnie najnowszą wersją jest 5.5, która ukazała się 11 sierpnia 2020 roku.
System został napisany w popularnym skryptowym języku programowania, czyli PHP, który używany jest do budowy aplikacji webowych i stron internetowych po stronie serwera. Ponadto WordPress korzysta z bazy danych MySQL, w której przechowuje swoje pliki i dane. Całość systemu opiera się na dwóch składnikach: motywach, czyli szablonach, która jest szkieletem całej strony i będzie odpowiadać za poszczególne elementy budowy strony, a także wtyczkach, które odpowiadają za poszczególne funkcje i możliwości. Oczywiście mamy też duże możliwości indywidualnych modyfikacji w kodzie strony i szablonach. Dzięki temu, ze WordPress rozpowszechniany jest na podstawie darmowej licencji GNU General Public License jest w zupełności bezpłatny i cała społeczność może uczestniczyć w rozwoju oprogramowania, tworząc nowe motywy oraz wtyczki z unikalnymi funkcjonalnościami.
Według różnych badań prowadzonych w internecie WordPress króluje wśród systemów CMS i spośród nich ma największy udział w budowie stron internetowych. Co trzeba przyznać to na pewno to, że jest to system bardzo przyjazny dla użytkownika i prosty w obsłudze. Stworzyć swoją witrynę internetową może z jego pomocą każdy, nie posiadając nawet wiedzy o programowaniu. Dużą zaletą bez wątpienia duża społeczność zrzeszająca specjalistów, miłośników i amatorów, którzy publikują liczne rozwiązania problemów w Internecie na forach, portalach. Wybierając WordPressa mamy gwarancję dużej dostępności różnych rozwiązań, a także funkcjonalności. Warto też wspomnieć, iż system ten jest przyjazny pod kątem pozycjonowania strony i daje duże możliwości zoptymalizowania strony.
Sprawdź także poradnik o tym czym jest WordPress Agencja.