Przycinanie brzoskwini – kiedy i jak?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przycinanie brzoskwini – kiedy i jak? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przycinanie brzoskwini – kiedy i jak? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Brzoskwinia to roślina, które ma wysokie wymagania jeśli chodzi o przycinanie drzewek owocowych. W tym przypadku przycinanie występuję nawet 2 razy w sezonie wegetacyjnym. Zaniedbanie brzoskwini pod tym kątem może skutkować szybszym starzeniem się i znacznie mniejszym owocowaniem. Sprawdź, jak i kiedy przycinać drzewko, aby zawsze było piękne!

Jak prawidłowo przyciąć brzoskwinie?

Przy nowo posadzonych drzewkach przycinanie jest bardzo intensywne. Obcinanie w sezonie wiosennym należy zacząć od skrócenia przewodnika na wysokości od 80-100 centymetrów nad ziemią. Pamiętając o usunięciu wszystkich słabych pędów, a te, które są mocniejsze przyciąć o 1/3 długość. Jeśli twoje drzewko słabo rośnie i widzisz, że jest słabe możesz bez problemy jeszcze bardziej je skrócić. Mowa tutaj do 60 cm wysokości zostawiając przy ty dwa krótkie boczne pędy, a wszystko inne wyciąć. Bez obaw brzoskwinia to drzewko owocowe, które bardzo szybko odbija, więc w dość krótkim czasie stanie się ładnym okazem.

Warto wiedzieć, że przez pierwsze 4 lata roślina ta ma mały system korzeniowy, a więc nie zawsze dostarczy koronie drzew potrzebnej ilości wody i składników pokarmowych, dlatego więc przycinanie jest takie ważne.

Drzewko, które jest starsze niż 4 lata rośnie znaczniej wolniej, a więc jego przycinanie nie musi takie samo jak w przypadku nowych brzoskwiń. Nadal jednak trzeba pamiętać o obcinaniu, aby pobudzać wzrost pędów owocowych. Co roku, a dokładnie wiosną i latem należy usunąć słabe gałązki, uschnięte oraz te, na których były owoce. Jeśli przytniemy brzoskwinie zbyt późno może to wpłynąć na jej odporność w zimę, będzie ona znaczniej mniejsza.

Przy drzewkach starszych wycina się pędy, które się na sobie kładą, krzyżują albo rosną do środka korony.

Brzoskwinia – kiedy przycinać?

Jak już na wstępie wspomnieliśmy brzoskwinie przycina się dwa razy w roku. Pędy owoconośne należy skrócić wczesną wiosną do końca kwietnia. Przycinanie latem następuje w lipcu i ma na celu przyspieszyć zbiór owoców. W tym  czasie obcina się pędy, które nie zawiązały plonów. Dlaczego? Ponieważ mogą one zacienić już dojrzewające brzoskwinie zabierając im wodę oraz słońce.

Dowiedz się, również jak właściwie przyciąć trawę ozdobną klikając w ten link https://porady.zgora.pl/jak-przycinac-trawy-ozdobne.