Jakie rośliny kwitną jako pierwsze wiosną?

Jakie rośliny kwitną jako pierwsze wiosną?

Pod koniec zimy większość z nas z utęsknieniem wypatruje już wiosny. Nie ma się temu co dziwić, gdyż czujemy się znużeni brakiem światła i zieleni wokół. Na szczęście, wraz z wiosną przyroda budzi się do życia, a wraz z nią również piękne kwiaty. Warto dowiedzieć się, jakie gatunki kwitną jako pierwsze i zasadzić je w swoim ogrodzie. Wówczas będziemy mogli cieszyć się pierwszymi zwiastunami wiosny.

Krokusy i przebiśniegi

Ciężko o bardziej charakterystyczne od przebiśniegów zwiastuny wiosny. Pełna nazwa tych niepozornych kwiatów to śnieżyczka przebiśnieg. Jak sama nazwa wskazuje, roślina ta posiada kwiaty koloru białego i przebija się przez pozostałości śniegu. Nierzadko, śnieżyczki pojawiają się już w lutym, jeśli mamy co do czynienia z dość ciepłym i słonecznym miesiącem. Kwiaty tego zwiastuna wiosny przywodzą na myśl dzwoneczki. Roślina ta kwitnie nawet do dwóch tygodni. Kolejnym charakterystycznym dla wczesnej wiosny kwiatem jest krokus. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane są krokusy barwy fioletowej. Można jednak spotkać krokusy białe oraz żółte. W słoneczny dzień, kwiaty te otwierają się, wabiąc swoim kolorem pracowite pszczoły. W pochmurne dni, musimy zadowolić się widokiem zwiniętych pąków. Jeżeli zależy nam na tym, aby krokusy obficie kwitły, należy zapewnić im dość żyzną glebę oraz doskonale nasłonecznione miejsce w ogrodzie.

Wiosna to także czas fiołków oraz przylaszczek

Wiosnę ciężko byłoby wyobrazić sobie także bez fiołków czy przylaszczek. Zazwyczaj są to kwiaty dziko rosnące. Rosną na miedzach, w lasach, a także na ich obrzeżach. Przylaszczki charakteryzuje liliowa barwa i żółty środek z charakterystycznymi, białymi pręcikami, które dodają kwiatom uroku. Łodyżki przylaszczek pokryte są delikatnymi włoskami. Na uwagę zasługują również liście o dosyć ciekawym kształcie. Jeśli chodzi zaś o fiołki, kuszą one nie tylko barwą intensywnego fioletu, ale również przepięknym zapachem. Rzadko kiedy rosną pojedynczo. Zazwyczaj możemy podziwiać całe, pachnące kobierce fiołków. Zarówno przylaszczki jak i fiołki można z powodzeniem uprawiać w ogródku. Nie są to rośliny jakoś szczególnie wymagające. Trzeba im jednak zapewnić półcieniste lub słoneczne stanowisko w ogrodzie. Mocno zacienione miejsca nie do końca mogą im służyć. Warto zaznaczyć, że w lasach możemy spotkać zazwyczaj fiołki leśne, charakteryzujące się nieco bledszą barwą od fiołków wonnych. Fiołki leśne znacznie trudniej jest uprawiać w przydomowym ogródku, aczkolwiek nie jest to niemożliwe.

Przeczytaj także jak przygotować trawnik na wiosnę.