Jak przygotować trawnik na wiosnę?

Jak przygotować trawnik na wiosnę?

Sprawdzamy jak przygotować poprawnie trawnik na wiosnę. Na co musisz zwrócić uwagę?

Trawnik na wiosnę powinien być dobrze przygotowany. Należy koniecznie zasilić glebę nawozem, aby trawa rosła bujnie i tworzyła efektowny trawnik. Przeprowadzenie takiej pielęgnacji to bardzo ważne działanie. Zalecana jest wertykulacja. Jest to pionowe nacięcie darni, które pozwala usunąć martwe źdźbła trawy. Dzięki temu powstaje miejsce dla młodych liści i szybko rozkrzewia się darń. Zabieg ten przeprowadza się grabiami, które mają ostre zęby albo ręcznym wertykulatorem. Po nacięciu trawnika można usunąć zeschniętą lub pożółkłą trawę. Jest to zabieg łatwy ale czasochłonny. Wbrew pozorom trawnik w zimie nie odpoczywa, ale odbywają się w nim ważne procesy, które przebiegają błyskawicznie. Z tego powodu należy starannie zadbać o taką trawę na wiosnę, aby nadać jej dobrą formę i uzyskać bujny, efektowny trawnik. Taki jest cel każdego posiadacza zieleni przy domu.

Inne konieczne prace to grabienie i koszenie

Na samym początku wiosny należy wygrabić liście, gałązki i zanieczyszczenia z trawnika. Koszenie trawnika to też dobra sprawa. Koszenie trawnika to konieczność, ważne jest przycięcie trawy do wysokości 2-3 centymetrów.  Trawa szybko rośnie, dlatego jej przycinanie co miesiąc jest koniecznością. Można to zrobić ręczną kosą lub kosiarką elektryczną.

Dla trawy korzystna jest aeracja. Jest to napowietrzanie. Nakłuwa się darń oraz górną warstwę ziemi, dzięki czemu powietrze dociera do korzeni. Do takiego napowietrzenia używa się urządzenia o nazwie aerator. Jego częścią jest walec z kolcami. Można też nakłuć darń widłami. Zanim dosieje się trawy tam, gdzie powstały prześwity ziemię przekopuje się widłami, a po dosianiu trawy cały trawnik wałuje się i obficie się podlewa. Należy też zwalczyć wszelkie zimowe choroby trawnika, może to być żółknięcie trawy lub właśnie jej pleśnienie.

Rozluźnienie podłoża to dobra sprawa

Czasami wiosną na trawniku powstają kałuże. Znaczy to, że trzeba rozluźnić podłoże. Tam, gdzie zbiera się woda należy naciąć murawę w formie prostokąta, ale bez odcinania jednego boku. Podwija się dar, spulchnia się ziemię i napowietrza się piaskiem. Dziurę zakrywa się darnią i mocno się ją dociska. Trawnik trzeba otoczyć ziemią i mocno podlać. Podlewanie to kluczowa czynność w pielęgnacji trawnika. Wysuszona trawa żółknie i traci puszystość, nie wygląda efektownie. Przycinanie trawy, jej nawożenie oraz podlewanie to powtarzane często czynności, dzięki którym trawnik zachowuje pożądany kształt. Jest to sprawa jak najbardziej oczywista dla każdego.

Artykuł powstał przy współpracy z naszogrodniczy.pl