Jak przycinać trawy ozdobne?

Jak przycinać trawy ozdobne?

Posiadanie ogrodu to marzenie, do którego spełnienia dąży bardzo wiele osób. Nie ma się temu co dziwić, bo w ogrodzie możemy wypocząć po ciężkim dniu. Rośliny ozdobne dostarczają nam również przyjemnych wrażeń estetycznych. Roślinami, które wiele osób decyduje się zasadzić w swoim ogrodzie są bez wątpienia trawy ozdobne. Aby jednak wyglądały pięknie, należy regularnie je przycinać.

Kiedy powinno się przycinać trawy ozdobne?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy należałoby przyciąć trawy ozdobne. Niektórzy twierdzą, że można to zrobić zarówno wiosną jak i jesienią. Warto jednak mieć na uwadze, że suche źdźbła trawy mają szansę prezentować się bardzo efektownie zimą. Dobrze byłoby więc oszczędzić sobie przycinania traw w listopadzie. Suche trawy będą bowiem wspaniałą dekoracją naszego ogrodu, a jak wiadomo w zimie nie ozdabia go zbyt wiele roślin. Najlepszą porą na przycinanie traw ozdobnych jest więc bez wątpienia wiosna. Najlepiej podjąć tę czynność już w marcu, najlepiej w drugiej połowie. Oczywiście w razie niekorzystnej pogody czynność tę należy odłożyć nieco w czasie. Ważne, by temperatura powietrza była już w miarę stabilna. Warto mieć również na uwadze to, że nie wszystkie gatunki traw ozdobnych wymagają ścinania. Najpopularniejszymi gatunkami traw, które potrzebują przycinania są:

  • miskant chiński
  • imperata
  • trawa pampasowa
  • ostnica
  • trzcinnik

Aby wyżej wymienione rośliny zdobiły nasz trawnik, należy mieć na uwadze nie tylko odpowiednią porę ich przycinania, ale także właściwą technikę. Trawy ozdobne należy przycinać około 10 cm nad ziemią. Zbyt niskie ich przycinanie mogłoby bowiem doprowadzić do niezamierzonego uszkodzenia pędów rośliny. Jeżeli jednak trawa ozdobna jest wyjątkowo okazała i duża, śmiało możemy przyciąć ją nieco wyżej, na przykład 20 cm nad ziemią. Ważne jest także to, aby używać odpowiedniego narzędzia. Najlepszy będzie dobrze naostrzony sekator. Unikajmy natomiast przycinania traw nożyczkami.

Które trawy ozdobne nie potrzebują ścinania?

Jak zostało wspomniane powyżej, istnieją pewne gatunki traw ozdobnych, które nie wymagają ścinania. Co więcej, mogłoby im ono nawet zaszkodzić. Najpopularniejszym gatunkiem trawy, która nie potrzebuje przycinania jest bez wątpienia kostrzewa sina. Trawy te zachowują bowiem piękny wygląd przez cały rok, nawet zimą. Brak konieczności przycinania nie oznacza jednak, że rośliny nie należy poddać pewnym zabiegom pielęgnacyjnym. Najlepiej byłoby po prostu wyczesać trawę. Podobnego zabiegu będzie wymagała także liriope, a także turzyca.