Każdy z nas wie kim jest elektryk i czym się zajmuje. Jeśli zastanawiasz się nad tym zawodem, ale nie wiesz ile zarobisz to w tym poradniku odpowiemy Ci na to pytanie. Sprawdź, ile zarabia elektryk w Polsce.
Średnia pensja osoby pracującej jako elektryk to około 3600 złotych netto. Najniższe wynagrodzenie to pensja w wysokości około 2850 złotych mniej, a najwyższe to przynajmniej 4050 złotych netto. W zawodzie tym raczej pracują mężczyźni, bo jest ich aż 93%. Główne czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenia to województwo, doświadczenie, wykształcenie i wielkość firmy. Oprócz tego elektryk, który będzie miał większą chęć na stałe dokształcanie i zdobywanie nowych umiejętności będzie osiągał lepsze wyniki. Do tego trzeba też wziąć pod uwagę zdolności matematyczno-fizyczne oraz techniczne, bo bez tego trudno będzie realizować się w tym zawodzie.
Zarobki podzielone na staż pracy:
Zarobki podzielone według województwa powyżej 4 000 złotych:
Zawód elektryka może wykonywać osoba, która ukończyła szkołę kierunkową. Jeśli jesteśmy po innej szkole, a chcemy pracować jako elektryk można wziąć udział w kursach, które przygotowują do uzyskania uprawnień elektrycznych SEP zdając egzamin. Wymagane kwalifikacje do wykonywania tego zawodu wydaje Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Uprawnienia elektryczne można podzielić na kilka rodzajów czyli uprawnienia elektryczne G1, uprawnienia cieplne G2 i uprawnienia gazowe G3. Posiadając tai certyfikat można obsługiwać, montować, remontować, konserwować i wykonywać pomiary elektryczne sieci, urządzeń i instalacji elektroenergetycznych. Gdzie możesz znaleźć kursy i egzaminy SEP? Wiele firm oferuje takie kursy online lub stacjonarnie. Wszystko zależy od tego jaką formę nauki lubisz. Mogą to być webinary, platformy szkoleniowej, które przechodzisz samodzielnie lub kursy stacjonarne,w których słuchasz osoby prowadzającej.
Zapamiętaj! Uprawnienia elektryczne SEP ważne są tylko przez 5 lat. Po tym czasie będzie trzeba je odnowić. Jak to zrobić? Zapisując się ponownie na kurs oraz egzamin państwowy. Jeśli tego nie zrobisz nie będziesz mógł formalnie wykonywać prac związanych z elektroenergetyką.