Domowe porady jak dbać o ogród

Domowe porady jak dbać o ogród

Kto z nas nie marzy o tym, by mieć piękny ogród, w którym można wypocząć i miło spędzać wolny czas. Zwykle pragniemy także, aby ogród spełniał funkcję ozdobną. Aby uzyskać taki efekt, trzeba systematycznie dbać o posiadane rośliny.

Czego najbardziej potrzebują nasze ogrody?

Każdy, kto od dawna zajmuje się dbaniem o ogród doskonale wie, że w trakcie roku występują określone cykle a prace pielęgnacyjne są w dużej mierze powtarzalne i przewidywalne. Dbanie o ogród to zadanie wieloetapowe, gdzie wszystkie czynności są równie ważne. Swoją aktywność ogrodową zwykle zaczynamy od stworzenia dobrego planu i doboru roślin. Następnie przygotowujemy podłoże, w międzyczasie powstają rozsady w warunkach domowych czy szklarniowych. W późniejszym okresie ważne będą nasadzenia, nawożenie, podlewanie oraz walka z chwastami i szkodnikami. Ogród to miejsce, które trzeba stale doglądać i pielęgnować. Dla wszystkich tych osób, które tworzą nie tylko ogrody ozdobne ale także i warzywne bardzo ważny będzie czas zbiorów.

Ogrodowa wiedza i praktyka

Okazuje się, że w ogrodzie tak samo ważne są wiadomości teoretyczne zaczerpnięte z książek i prasy jak i doświadczenie praktyka. Z całą pewnością warto śledzić wszelkie publikacje ogrodnicze, bo na tym rynku dzieje się bardzo dużo i z każdym rokiem wprowadza się nowości. Równie cenna jest wymiana doświadczeń z innymi ogrodnikami czy działkowcami. Najwięcej jednak uczymy się w praktyce, na własnych błędach. Nasze potknięcia uczą nas pokory wobec zachowania terminów siewów, okrywania roślin czy przycinania pędów.

Systematyczna pielęgnacja gwarancją zadbanego ogrodu

W każdym ogrodzie są działania, które trzeba koniecznie wykonywać systematycznie i w określonym czasie. Chodzi tutaj o nawożenie oraz walkę ze szkodnikami. To czy zdecydujemy się na ekologiczne metody nawożenia czy wybierzemy inne sposoby zależy tylko od nas. Wybór nawozów i środków ochrony roślin mamy dzisiaj naprawdę duży, ważne jest natomiast to, by stosować je zgodnie z zaleceniami. Ważnym elementem pielęgnacji będzie także nawadnianie naszego ogrodu. Coraz więcej osób decyduje się obecnie inwestować w automatyczne systemy nawadniania, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Pozostałe osoby, w tym szczególnie właściciele małych ogródków zwykle stawiają na ręczne podlewanie. W tym przypadku trzeba być systematycznym i czujnym, bo wystarczy kilka dni upałów by stracić bardziej wrażliwe rośliny.

Ogród wymaga czasu

Każdy, kto pragnie mięć piękny ogród powinien zdawać sobie sprawę z tego, że taki ogród będzie wymagał wiele czasu i uwagi. Nie da się mieć efektownego ogrodu pracując w nim jedynie z doskoku. Trzeba być przygotowanym na to, że często koniecznym będzie odłożyć inna zadania na rzecz ogrodu na przykład wtedy, gdy nagle zepsuje się pogoda i wskazane będzie zabezpieczenie roślin przed zniszczeniami.